Idén június 11-13. között Krakkóban került megrendezésre a Közép- és Kelet-Európai Adatvédelmi Hatóságok Konferenciája (CEEDPA).
A konferencia mára jelentős együttműködési fórumává vált Európa ezen régiójának - tagjai között megtalálhatók uniós és csatlakozásra váró országok is. A tagországok a tapasztalatok megosztásával, állásfoglalásaik ismertetésével tudják segíteni egymást munkájuk során.
Az idei találkozón egy közös nyilatkozatot fogalmaztak meg a résztvevők az adatvédelmi hatóságok együttműködésének megerősítéséről, a szabályozási egyensúly biztosításáról és a kis- és középvállalkozások, valamint a civil szervezetek támogatásáról.
Figyelembe véve Mario Draghi volt olasz miniszterelnöknek az európai versenyképességről szóló jelentését, melyben említésre került, hogy a jövő kihívásai miatt közös uniós, illetve tagállami reformokat kell végrehajtani, valamint hangsúlyozta a tagállamok közötti együttműködés szükségességét, az alábbi négy fő célt tűzték ki az adatvédelmi hatóságok vezetői nyilatkozatukban:
- A GDPR és a nemzeti deregulációs kezdeményezések keretében javasolt szabályozási módosítások alapos kiértékelésére szólítunk fel oly módon, hogy minden módosítás átfogó kutatáson, ágazati hatáselemzéseken és a végrehajtási kihívások megalapozott megértésén alapuljon.
- Olyan kiegyensúlyozott megközelítés mellett kötelezzük el magunkat, amely fenntartja az adatvédelmi elvek integritását, ugyanakkor megvizsgálja a szabályozási hatékonyság javításának és az adminisztratív terhek csökkentésének lehetőségeit, különösen a kis- és középvállalkozások, valamint a civil szervezetek számára, elismerve azok jelentős szerepét a társadalomban.
- Határozottan támogatjuk a nemzeti adatvédelmi hatóságok pénzügyi és intézményi támogatásának növelését, amely lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyan felügyelhessék a megfelelőséget és iránymutatást nyújthassanak az érdekelt felek számára.
Elkötelezzük magunkat a közép- és kelet-európai adatvédelmi hatóságok közötti folyamatos együttműködés és tudásmegosztás mellett, biztosítva, hogy a szabályozási keretek egyszerre legyenek gyakorlatiasak, üzlet- és innováció orientáltak, valamint védjék az egyének magánélethez való alapvető jogait.